19 Ekim Perşembe, 2017
Yalnız hüznü vardır kalbi olanın…

Yalnız hüznü vardır kalbi olanın…

Edebiyatimizda huzun kapak (Small)

Edebiyatçıları ve kalem erbabını en çok besleyen duyguların başında gelir hüzün. Mehmet Nuri Yardım, Türk edebiyatında hüznün kaynağına inerek son iki yüzyılda büyük kahırlar çekerek ömrünü tamamlamış 154 kalem erbabının buruk, ibretli ve ilginç hayat hikâyesini Edebiyatımızda Hüzün adlı kitapta bir araya getiriyor.

Kitap, edebiyatımızın hüzün manzarasını ortaya koyarken erken ölen şair ve yazarlar, çocuklarını ve yakınlarını kaybeden edebiyatçılar, türlü hastalık ve çeşitli sıkıntılarla mücadele eden yazı erbabını bir kez daha hatırlatıyor okura. Yardım, bezeri az olan bu eserinde melankolik ruhlu, bunalımlı kişilerin yanı sıra, yaşadığı acılara direnç göstererek ayakta durabilen, ümidini ve coşkusunu hiçbir zaman kaybetmeyen güçlü kalem ustalarına da dikkat çekiyor. Kitapta Ziya Paşa, Namık Kemal, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Süleyman Nazif, Mehmet Âkif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı, Refik Halit Karay, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Peyami Safa, Kemalettin Tuğcu, Necip Fazıl Kısakürek, Asaf Halet Çelebi, Cemil Meriç, Muzaffer Tayyip Uslu, Cahit Zarifoğlu, İlhami  Çiçek gibi pek çok ismin hayatından satır başları yer alıyor. STAR SANAT

 (Star Gazetesi, 20 Ağustos 2014)

|| Editör kimdir?

Editör
Bizim Semaver Editörü Haberleriniz için haber@bizimsemaver.com, yazı ve şiirleriniz için yazi@bizimsemaver.com adreslerinden bize ulaşın.

Yorum yaz

Yukarı Git