19 Ekim Perşembe, 2017
Nerdeyse Aşk/Almost Love; Bir Saat Güldürüp Bir Saat Ağlatan Film

Nerdeyse Aşk/Almost Love; Bir Saat Güldürüp Bir Saat Ağlatan Film

as

Şaziye AYAŞ

Güney Kore filmleri sevenler bilir; Güney Kore filmlerinin (özellikle romantik olanlar) ayrı naif bir dünyası var. Kore festival filmleri ne kadar savaşın etkilerini, işkenceyi ve Amerika hâkimiyeti altında geçirdiği talihsiz günleri, bölünmüşlüğü resmediyorsa romantik filmler de o kadar masumiyeti umudu temsil eder. Amerikan Romantik filmlerindeki gibi çikolata çiçek klişesine girmezler mesela, çikolata vereceklerse de elleri ile yaparlar. Çiçeği kendileri yetiştirirler. Kendine özgü romantik bir tavrı olan filmlerde mesela âşıkların birlikte geçirdikleri ilk kar çok önemlidir. Sevdiklerini çanta gibi sırtlarında taşırlar. Kızlar kilolarına dikkat etmek için az yemez ve genelde erkekler değil kızlar sarhoş olup kendilerini komik bir rezillik içine sokarlar. Erkekler daha sabırlı ve vefakârdır.

İşte insanın kendini bunlar arkadaş mı âşık mı diye sorgulamasına neden olan “Neredeyse Aşk” da bu filmlerden biri. Bana sorarsanız iki insan bir arada olmak istiyor ve birbirleri olmadan yapamıyorlarsa adının bir önemi yok ama varın filmi izleyip siz karar verin. Neredeyse Aşk, insanı önce tepelere çıkartıp ukala, dünyayı boş verip kendi hayallerinin peşinde koşan iki genci tüm şımarıklıkları ile gösteriyor, sonra bizi de onlarla beraber en dipsiz kuyulara merdivensiz bırakıveriyor. Bu yüzden önce gülüp sonra birden sinirleriniz boşalmışçasına ağlayıveriyorsunuz. Çok güldük ağlamayalım diye bir söz vardır malumunuz; işte bu söz bu filmle daha bir anlam buluyor.

Belki başlarında sabırsız seyirci sıkılıp izlemeyelim sıradaki gelsin diyebilir. Size tavsiyem bu arkadaşlara sabrın sonunun selamet olduğunu bu filmle gösterin ki; bir daha filmin başını izleyip hemen filmle ilgili bir görüşe sahip olduklarını düşünmesinler.

Karakterleri güzel çizilmiş bu filmin oyuncu kadrosu da oldukça seçkin. Sang-woo Kwone Güney Kore sinemasını sevenlerin yakından tanıdığı müthiş bir oyuncu. Bebek yüzlü olmasına rağmen bazen o kadar iyi oynuyor ki insanı kendisinden soğutabiliyor. Rol arkadaşı Ha-neul Kim’in de Sang-woo’dan geri kalır bir yanı yok. İkisinden birinin oyuncu kadrosunda olması tek başına o filmi izleme sebebiyken ikisi beraber olunca kaymaklı ekmek kadayıfı.

Sevdiğini nasıl göstereceğini bilmeyen çocukların hikâyesi olan bu filmin bir başka ilginç yanı da gerçek olduğu hakkında kuşku duymanıza neden olması. Gerçek görüntüler ve olaylarla insanda merak duygusu uyandırması. Ama varın gerçek olup olmadığını siz araştırın zira benim kalbim bir saat ağlamaktan sonra bunu kaldıramayacak. İflah olmaz bir romantik komedi – dram izleyiciyseniz bittiğinde gerçekten “Okuduğum en uzun aşk mektubuydu.” demeniz garanti. Şimdiden iyi seyirler…

 

 

 

 

|| Editör kimdir?

Editör
Bizim Semaver Editörü Haberleriniz için haber@bizimsemaver.com, yazı ve şiirleriniz için yazi@bizimsemaver.com adreslerinden bize ulaşın.

Yorum yaz

Yukarı Git