24 Haziran Cumartesi, 2017
Duyurular

Kategori Arşivi: Kültür-Sanat

Haber Aboneliği

8. Uluslararası Dergi Fuarı’nın ardından…

Dergi çıkarmak her süreli yayını çıkarmak kadar zordur. Hele ki, aylık periyodlu bir dergi çıkarmak gerçekten büyük meziyettir. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Edebiyatımızın Nisan ayı takvimi

Mehmet Nuri Yardım’ın her ay hazırlayıp sunduğu “Edebiyatımızın İçinden” programı devam ediyor. Bu ay, 28 Nisan Cuma günü saat 18.30’da başlayacak olan programda Nisan ayında doğan ve vefat eden bütün edebiyatçılarımız ilgi çekici fotoğraflarıyla birlikte katılımcılara sunulacak. Toplantıda, edebiyat dünyamızın bir çok şair ve yazarının hayatlarından, fikirlerinden ve eserlerinden bahsedilecek, hatıraları dinleyicilerle paylaşılacak. Toplantıda özellikle Nisan ayında doğan ve vefat eden unutulmuş edebiyatçılar hakkında da bilgi verilecek. Dinleyicilerin de sorularıyla programa katkıda bulunduğu toplantıya katılmak serbest. Program, Vatan Caddesi üzerindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasının yanında, Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor. Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

TÜRKİYE’NİN UÇURTMA MÜZESİ VAR

  KRONOLOJİK TARİHÇE Müzenin adı                Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi – İstanbul Kuruluş tarihi             Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinin resmi kuruluşu 2005 yılı olmakla birlikte, materyaller 1986 yılından itibaren toplanmaya başlanmıştır. Yöneticileri                 Mehmet Naci Aköz, Aslan Akıner, Gülen Okumuş, İbrahim Yıldırım ve Ayşe Rayet Aracı Müzeyi kuranlar         Mehmet Naci Aköz, Aslan Akıner, Gülen Okumuş, İbrahim Yıldırım Kuruluş çalışmaları    Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, resmi kuruluş yetkisini İstanbul Uçurtmacılar Derneği tüzüğünden almaktadır. İlgili madde; 3.6) Uçurtma kültürünün, geçmişinin araştırılarak elde edilen bilgi, belge ve bulguların gelecek nesillere aktarılmasında çok önemli bir görev üstleneceğine ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Bursa 15. Kitap Fuarı yoğun ilgi görüyor

Bu yıl 15’incisi düzenlenen Bursa Kitap Fuarı 7. gününde yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Özden Gülen TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliğinin işbirliği ile organize edilen fuara, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Uludağ Üniversitesi destek veriyor. 18 Mart 2017 tarihinde, Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde, Bursa Valisi İzzettin Küçük, İçişleri Eski Bakanı AK Parti Bursa Milletvekili Efgan Ala, CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan ile çok sayıda yazar ve kitapseverin katılımı ile gerçekleşen açılış töreninde bir konuşma yapan, Türkiye Yayıncılar Birliği 2’nci Başkanı ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

PROF. DR. İNCİ ENGİNÜN’E SAYGI GECESİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı ile Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER), Yeni Türk Edebiyatı’nın kıymetli hocalarından Prof. Dr. İnci Enginün için birlikte bir saygı gecesi düzenliyorlar. Cengizhan Orakçı’nın sunucu olacağı toplantıyı, Asım Erverdi yönetecek. Konuşmacılar ise Prof. Dr. Abdullah Uçman, Prof. Dr. Emel Kefeli, Beşir Ayvazoğlu ve Erol Gökşen. Program, Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde 22 Mart Çarşamba günü saat 19.00’da başlayacak. Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı Anlamak

TYB İstanbul’da ‘Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı Anlamak’ etkinliği düzenlenecek. Sultanahmet Kızlarağası Medresesi’nde Türkiye Yazarlar Birliği (TYB)İstanbul Şubesi Gençlik Komisyonu’nun organizesiyle “Vefatının 6. Sene-i devriyesinde Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı Anlamak” etkinliği düzenlenecek. 7 Mart 2017 saat 17.00’de düzenlenecek olan etkinlikte Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş ve Milli Gazete Haber Müdürü Gökçen Göksal konuşmacı olarak yer alacak. Yaşadığı dönemde Erbakan’ın yakınında bulunmuş ve uzun yıllar birlikte hareket etmiş isimler, TYB İstanbul’da Erbakan’ı ve Milli Görüş serüvenini anlatacak. TYB İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleşec ek olan programa katılım serbest olacak. Tarih: 07 Mart 2017 Saat: 17.00 Yer: Kızlarağası Mehmet Ağa Medresesi / ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Ayhan Songar, Basın Müzesi’nde anılıyor

27 Şubat 2017 Pazartesi  saat 14 :00 de Çemberlitaş Basın Müzesinde rahmetli Prof. Dr. Ayhan Songar ‘ı konuşacağız. Dostlarını, yakınlarını dinleyeceğiz. Sizleri  de bekliyoruz.Selam ve sevgilerle.                                                                                    Eskader Başkanı                                                               ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

4. Uluslararası CNR İstanbul Kitap Fuarı, 24 Şubat – 5 Mart tarihleri arasında

Kitabın kalbi şehrin merkezinde atıyor!.. CNR EXPO Yeşilköy’de 19 ülkeden 300 yayınevinin katılımı ile düzenlenecek 4. Uluslararası CNR Kitap Fuarı, 24 Şubat’ta kitapseverlerle buluşacak. “15 Temmuz” temasıyla gerçekleştirilecek fuarda, 1000’in üzerinde kültürel etkinlik düzenlenecek. Pozitif Fuarcılık ve Basın Yayın Birliği iş birliğinde, 19 ülkeden 300 yayınevinin katılımı ile organize edilecek 4. Uluslararası CNR Kitap Fuarı, 24 Şubat-5 Mart tarihlerinde düzenlenecek. Okurların merakla beklediği hafta haline dönüşen CNR Kitap Fuarı, Alfa, Martı, Can, Nesil, Doğan Kitap, Timaş, Ephesus, Epsilon, Tübitak, Profil, İnkılab, Beyaz Balina, İz, Kırmızı Kedi, Yeditepe, Ötüken, Yakamoz, Edam, Yapı Kredi Yayınları, İş Bankası Yayınları, Semerkand, Damla, Tezkire, İnsan, ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

YAZI EDİTÖRLÜK VE MEDYA DERSLERİ, 5 MART’TA MTTB’DE BAŞLIYOR

Toplumda, edebiyata, yazmaya ve medyaya ilginin giderek arttığı günümüzde yazı kursları da büyük rağbet görüyor. Edebiyatçı yazar ve gazeteci Mehmet Nuri Yardım yönetiminde 12 dönemden beri Birlik Vakfı’nda düzenlenen “Yazı, Editörlük ve Medya Dersleri”, 5 Mart 2017 tarihinde Birlik Vakfı Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Genel Merkezi’nde başlıyor. Üç ay sürecek olan dersler, 28 Mayıs’ta sona erecek. 4 Haziran Pazar günü de öğrencilere belgeleri törenle verilecek. Konuyla ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak isteyenler, 0 (212) 516 41 27 – 519 99 90 numaralı telefonları arayabilecek veya www.birlikvakfi.org.tr sitesini ziyaret ederek geniş bilgi alabilecekler. Kayıt için MTTB’ne giderek (Bâbıâli Caddesi, No. ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

İkinci Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri Başlıyor

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri’nin basın toplantısı gerçekleşti. İlk olarak 2016 yılında Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ile Haşimî Yayınevi’nin ortaklaşa düzenlediği ve büyük bir ilgiyle takip edilen organizasyon, bu yıl Sultanahmet Medresesi’nde düzenleniyor. 17-26 Şubat tarihleri arasında devam edecek olan organizasyonun basın toplantısında açıklamalarda bulunan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı şöyle konuştu: “Türkiye her alanda sınırlarını aşarak önemli atılımlarda bulunuyor. Tarihi misyonu gereği mutlaka ilgilenmesi gereken coğrafyalar var. Özellikle Arap ülkeleri noktasında yapaılacak çok iş var. Siz ilgilenmezseniz ilgilenmesini istemediğiniz güçler kendi siyasetlerine uygun çalışmalara imza atar. Bu sebeple Türkiye Arap ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş
Yukarı Git