19 Ekim Perşembe, 2017

Kategori Arşivi: Kültür-Sanat

Haber Aboneliği

Kudüs 1917 Kitap Tanıtım Programı Ardından…

Mihrabad Yayınları ev sahipliğinde; Milli Türk Talebe Birliği Genel Merkezi’nde; Hüzünlü Şehrin Hikayesi… Edebiyatçı ve yazar Nurettin Taşkesen’in yeni eseri ‘’ Yüzyıllık Hasret Kudüs 1917’’ kitabının tanıtım programı yapıldı. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

YAZI EDİTÖRLÜK VE MEDYA KURSU’MUZ MTTB’DE

Toplumda, edebiyata, yazmaya ve medyaya ilginin giderek arttığı günümüzde yazı kursları da büyük rağbet görüyor. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

İstanbul fotoğraf müzesi 4 büyük sergiye ev sahipliği yapıyor

Fatih’de bulunan bu müze 4 büyük sergiye ev sahipliği yapıyor. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Awara Filmi

Bollywood filmlerinden olan ve yönetmenliğini Raj Kapoor'un yaptığı bu film; 1951 yapımı Drama türündeki bir Hint filmidir. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

8. Uluslararası Dergi Fuarı’nın ardından…

Dergi çıkarmak her süreli yayını çıkarmak kadar zordur. Hele ki, aylık periyodlu bir dergi çıkarmak gerçekten büyük meziyettir. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Edebiyatımızın Nisan ayı takvimi

Mehmet Nuri Yardım’ın her ay hazırlayıp sunduğu “Edebiyatımızın İçinden” programı devam ediyor. Bu ay, 28 Nisan Cuma günü saat 18.30’da başlayacak olan programda Nisan ayında doğan ve vefat eden bütün edebiyatçılarımız ilgi çekici fotoğraflarıyla birlikte katılımcılara sunulacak. Toplantıda, edebiyat dünyamızın bir çok şair ve yazarının hayatlarından, fikirlerinden ve eserlerinden bahsedilecek, hatıraları dinleyicilerle paylaşılacak. Toplantıda özellikle Nisan ayında doğan ve vefat eden unutulmuş edebiyatçılar hakkında da bilgi verilecek. Dinleyicilerin de sorularıyla programa katkıda bulunduğu toplantıya katılmak serbest. Program, Vatan Caddesi üzerindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasının yanında, Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor. Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

TÜRKİYE’NİN UÇURTMA MÜZESİ VAR

  KRONOLOJİK TARİHÇE Müzenin adı                Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi – İstanbul Kuruluş tarihi             Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesinin resmi kuruluşu 2005 yılı olmakla birlikte, materyaller 1986 yılından itibaren toplanmaya başlanmıştır. Yöneticileri                 Mehmet Naci Aköz, Aslan Akıner, Gülen Okumuş, İbrahim Yıldırım ve Ayşe Rayet Aracı Müzeyi kuranlar         Mehmet Naci Aköz, Aslan Akıner, Gülen Okumuş, İbrahim Yıldırım Kuruluş çalışmaları    Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, resmi kuruluş yetkisini İstanbul Uçurtmacılar Derneği tüzüğünden almaktadır. İlgili madde; 3.6) Uçurtma kültürünün, geçmişinin araştırılarak elde edilen bilgi, belge ve bulguların gelecek nesillere aktarılmasında çok önemli bir görev üstleneceğine inanılan ve dünyanın pek çok ülkesinde örnekleri bulunan uçurtma müzesi kurulması için veya yurt dışında verilen veya yurt dışında gereken tüm altyapı çalışması, inceleme ve araştırma yapmak. Uçurtma müzesinde sergilemek üzere çeşitli uçurtma, uçurtma malzemeleri, uçurtma ile ilgili kitap, dergi ve belgeleri bağış veya satın almak, uçurtma müzesi ile ilgili ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Bursa 15. Kitap Fuarı yoğun ilgi görüyor

Bu yıl 15’incisi düzenlenen Bursa Kitap Fuarı 7. gününde yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Özden Gülen TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliğinin işbirliği ile organize edilen fuara, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Uludağ Üniversitesi destek veriyor. 18 Mart 2017 tarihinde, Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde, Bursa Valisi İzzettin Küçük, İçişleri Eski Bakanı AK Parti Bursa Milletvekili Efgan Ala, CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan ile çok sayıda yazar ve kitapseverin katılımı ile gerçekleşen açılış töreninde bir konuşma yapan, Türkiye Yayıncılar Birliği 2’nci Başkanı Fahri Aral, Bursa’nın Türkiye’de okuyan şehirler arasında 3’ncü sırada olduğunu söyledi. Ayrıca Bursa’da basılan kitapların şehir nüfusuna oranlandığında, kişi başına 8.4 kitap düştüğünü bu rakamda geçen yıllara göre önemli bir artış kaydedildiğini belirtti. Daha sonra söz alan Doğan Hızlan, Bursa’nın kitap okuyan şehir olmasının önemli ve güzel olduğunu, artık şehirlerin ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

PROF. DR. İNCİ ENGİNÜN’E SAYGI GECESİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı ile Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER), Yeni Türk Edebiyatı’nın kıymetli hocalarından Prof. Dr. İnci Enginün için birlikte bir saygı gecesi düzenliyorlar. Cengizhan Orakçı’nın sunucu olacağı toplantıyı, Asım Erverdi yönetecek. Konuşmacılar ise Prof. Dr. Abdullah Uçman, Prof. Dr. Emel Kefeli, Beşir Ayvazoğlu ve Erol Gökşen. Program, Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde 22 Mart Çarşamba günü saat 19.00’da başlayacak. Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı Anlamak

TYB İstanbul’da ‘Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı Anlamak’ etkinliği düzenlenecek. Sultanahmet Kızlarağası Medresesi’nde Türkiye Yazarlar Birliği (TYB)İstanbul Şubesi Gençlik Komisyonu’nun organizesiyle “Vefatının 6. Sene-i devriyesinde Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı Anlamak” etkinliği düzenlenecek. 7 Mart 2017 saat 17.00’de düzenlenecek olan etkinlikte Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş ve Milli Gazete Haber Müdürü Gökçen Göksal konuşmacı olarak yer alacak. Yaşadığı dönemde Erbakan’ın yakınında bulunmuş ve uzun yıllar birlikte hareket etmiş isimler, TYB İstanbul’da Erbakan’ı ve Milli Görüş serüvenini anlatacak. TYB İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleşec ek olan programa katılım serbest olacak. Tarih: 07 Mart 2017 Saat: 17.00 Yer: Kızlarağası Mehmet Ağa Medresesi / Sultanahmet Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş
Yukarı Git