24 Haziran Cumartesi, 2017
Duyurular

Kategori Arşivi: Kitap & Dergi

Haber Aboneliği

Türk Modernleşmesi ve II. Abdülhamid’in Eğitim Hamlesi

Lisans eğitimini tarih alanında yapan Ömer Faruk Yelkenci eğitimci kimliğiyle aşina olduğumuz bir isim. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Bahar Gelince – Mustafa Uslu

Tek hikâyeden oluşan kitabın kahramanı; Başaran Ali ve ailesi… Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Dile Gelen Taş

Türk Edebiyatı’nın önemli yazarlarından mütefekkir ve mutasavvıf Sâmiha Ayverdi, 1905 yılında Şehzâdebaşı semtinde doğdu. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

İstiklalden İstikbale- Mehmet Nuri Yardım

Gazeteci yazar Mehmet Nuri Yardım’ın kaleme aldığı ‘’İstiklalden İstikbale’’ Mihrabad Yayınları tarafından basılmış olup 338 sayfadan oluşmaktadır. Kitabın kapak resminde geceyi basan kasvet, tank; tankın etrafında yeşil bir çember, çiçekler dikkat çekiyor.’’ İstiklalden İstikbale’’… Musibetlerin ardında gizli olan hayırlara, birlik, beraberliğe, güzel günlerin ümit varlığına işaret ediyor adeta… Büyük Türk milletinin İstikbali için İstiklaline sahip çıkmasının, cesaretinin, şerefli duruşunun, şehitlerinin hatırasını unutturmayacak, yaşadığı çağın canlı şahidi olarak 2013-2016 yılları arası olaylar zincirinin, gazetelerde yayımlanan yazılarının da dâhil edildiği, dört bölümden oluşan kıymetli bir eser. Birinci bölümde; 15 Temmuz 2016 tarihine kadar gelinen süreçteki gündem, Türkiye’nin türlü halleri bir belgesel tadında ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Osmanlıda Darbeler, İhanetler İsyanlar- Gürbüz Azak

Osmanlı tarihinde ‘’kıyam’’, ‘’isyan’’ ve ‘’kalkışma’’ şeklinde tanımlanmış unutulmayan darbelere şahit olunmuştur. Bâbıâli’nin çok kıymetli usta isimlerinden ressam, gazeteci ve yazar Gürbüz Azak Mihrabad Yayınlarından yayınlanan 249 sayfalık eserin kapağında ‘’Anadolu Cayır Cayır’’ diyor, okudukça yüreğiniz de cayır cayır yanıyor. Kendi çizimlerinden oluşan resimler kitaba ayrı bir anlam, güzellik katıyor. Bu devlet ‘’ Yıkılmak’’ için kurulmamıştır! Dedirten Savcı Bey isyanı ile başlayıp, Cem Sultan’ın ibretlik,  hazin yaşadıklarına karşın Sultan Bayezid’in kardeşine ölümünün ardından bile duyduğu iyi niyet duygularını okurken duygulanmamak mümkün değil. Bozoklu Celal’den Patrona Halil İsyanına kadar 28 başlık altında Osmanlı darbelerinin tarihi seyrini, neden sonuçlarını tek bir kitapta ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Aşka Adanmış Bir Ömür Hazreti Hatice-Nurdan Damla

Hülya Günay Aişe bir gün ona: – Ya Resulallah, Hatice’ ye niçin bu kadar sevdalısın. Neden onu çok anıyorsun? Dedi. -Hatice gibisi var mıydı? Onun gönlünde kimsede olmayan bir özellik vardı. O insanın gönlündeki hüznü vakum gibi çeker alırdı. ‘’ Benim âlemde yalnız bir dostum vardı. O da Hatice idi. ‘’ Hz. Muhammed S.A.V. Cebrail, Sevgiliye seslendi: ‘’ Ya Resulallah! İşte şu uzakta görünen Hatice’dir. Sana geliyor. Yanında bir kap, içinde de yiyecek var.’’ Güzeller güzeli o yöne baktı. Cebrail devam etti: ‘’ Hatice yanına geldiği zaman Rabbinden ve benden ona selam söyle! Cennette inciden oyulmuş yek pare bir sarayla ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Neşterin İzinde! … Beyin Fırtınası- Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın

Hülya Günay ‘’ … Dünyanın fani, Hakk’ın, hakikatin ve ilmin de baki olduğu gerekçesi ile ve bu gerekçeleri de bihakkın yerine getireceğin düşüncesi ile sana aktarıyorum. Çünkü ilim, insanlığın ortak mirasıdır. Kişiler, bu mirasın vasıtalarıdır. Daha ilkokula başladığımda, babamın bana ilk öğrettiği şey; kitap yırtmanın, kalem kırmanın ve eski bir gazete parçası bile olsa, kâğıt üzerine basmanın en büyük günah ilme ve insanlığa hakaret ve ihanet olduğudur… Alabildiğin kadar ilmi al, verebildiğin kadar ilmi aktar… … Herkesi kardeş bil, bilimi işin, işini de bilim olarak gör ki, hayat boyu hep mutlu olasın! … Başarının temelinde, sadece elinden geleni yapmak değil, ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Saray’da Üç Uzun Yıl/ Orhan Sakin

Hülya Günay Osmanlı tarihinde 17. Yüzyılın ortalarına rastlayan, üç yıllık kesit, devletin içinde iktidar yarışları ve ihtilaller açısından çok önemli bir dönemi teşkil eder. Bu döneme tarihte ‘’ Ağalar Saltanatı’ da denilir. Henüz yirmi sekiz yaşında iken vefat eden Sultan Murat’ın ölümü ardında üzüntü, korku, şaşkınlık bırakmıştı. Ölmeden önce kendisine rakip olacağını düşündüğü şehzâdeleri bir bir ortadan kaldırmış; hanedanın tek erkek üyesi yirmi beş yaşındaki Şehzâde İbrahim kalmıştı. Sultan İbrahim’in tahta geçmesi ile yeni bir endişe ve tarihin baş döndürücü hadiselerinin yaşandığı ‘’Saray’da Üç Uzun Yıl’’ dönemi başlamıştı: ‘’Ehil kimseler yerine devlet makamlarına rüşvetle ehliyetsiz kimseleri tayin etmek suretiyle düzeni ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Esaret 1916 / Nurettin Taşkesen

Hülya Günay Nurettin Taşkesen; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunu olmasının yanı sıra Tarih bölümünden aldığı ‘’ Umumi Türk Tarihi’’ sertifikasına sahiptir. Edebiyat öğretmenliği, grafikerlik, yazı işleri müdürlüğü gibi görevlerde bulunmuş, basın yayın hayatına ara verip; reklam pazarlama sektörüne geçmiştir. Fakülte yıllarından itibaren hüsn-i hat konusundaki iştiyakı, kendisini devrin Şeyhül-Hattatin’i Hamid Aytaç’ın rahle-i tedrisine götürmüş; ilk sülüs ‘’Rabbi yessir’’ meşkini Hattat Hamid’den aldıktan sonra bir süre derslere devam etmiştir. Günümüzün Şeyhül-Hattatin’i Hasan Çelebi’den dört sene ders alarak sülüs meşkini tamamlamıştır. Babasının yıllar boyunca anlattığı, dedesi Ahmet Onbaşı’nın harp ve esaret yıllarını not alarak o dönemin tarihi olayları çerçevesinde Esaret 1916 romanını ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Fikriyyat Dergisi Şubat Sayısı

Muhittin Uymaz Bismillah deyip ikinci sayımızla sizlerleyiz… Sözlerin en güzeli, Kur’an-ı Kerim ayetlerinden biriyle sözümüze başlayalım: Ey iman edenler, kendiniz, anne-babanız ve yakınlarınız aleyhine bile olsa, Allah için şahidler olarak adaleti ayakta tutun. (Onlar) ister zengin olsun, ister fakir olsun; çünkü Allah onlara daha yakındır. Öyleyse adaletten dönüp heva (tutkuları)nıza uymayın. Eğer dilinizi eğip büker (sözü geveler) ya da yüz çevirirseniz, şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır. (Nisa Suresi, 135) Bu ay ki sayımızda da adeta kangren haline gelmiş çözümüne çok uzak olduğumuz bir konu: Adalet… Adalet, insanların haklarının doğru şekilde tanzim edilmesidir. Kimseyi kayırmaksızın; evlat, akraba, yakın eş-dost… Dünyada adeta ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş
Yukarı Git