20 Ağustos Pazar, 2017

Kategori Arşivi: Kitap & Dergi

Haber Aboneliği

Monna Rosa’dan Leyla İle Mecnun’a

Kitabın birinci bölümünde Sanat ve Toplum başlığı altında; Karakoç’a göre şiir, Neden Sezai Karakoç, Sanata ilgisi, Büyük Doğu’da çıkan şiirinin hikâyesi, şiire başladığı yıllardaki edebiyat ortamı hakkında bilgiler paylaşılıyor. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

İstiklalden İstikbale Deneme Eseriyle Efendi Bey Romanı

Türkiye, 15 Temmuz 2016 tarihinde sadece alçak ve kanlı bir darbe teşebbüsü ile karşı karşıya kalmadı. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

TÜRKİYE’NİN MAARİF DÂVASI / Nurettin TOPÇU

Cumhuriyet devri Türk düşüncesinin önemli isimlerinden biri olan Nurettin Topçu, çalışmaları ve fikirleriyle hem yaşadığı dönemin hem de günümüzün rehber niteliğindeki isimlerindendir. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Mavi Yeşil Dergisi yeni sayı çıktı

Mavi Yeşil dergisi, Temmuz-Ağustos 2017 tarihli 106. Sayısıyla okurlarıyla buluşuyor. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Türk Modernleşmesi ve II. Abdülhamid’in Eğitim Hamlesi

Lisans eğitimini tarih alanında yapan Ömer Faruk Yelkenci eğitimci kimliğiyle aşina olduğumuz bir isim. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Bahar Gelince – Mustafa Uslu

Tek hikâyeden oluşan kitabın kahramanı; Başaran Ali ve ailesi… Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Dile Gelen Taş

Türk Edebiyatı’nın önemli yazarlarından mütefekkir ve mutasavvıf Sâmiha Ayverdi, 1905 yılında Şehzâdebaşı semtinde doğdu. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

İstiklalden İstikbale- Mehmet Nuri Yardım

Gazeteci yazar Mehmet Nuri Yardım’ın kaleme aldığı ‘’İstiklalden İstikbale’’ Mihrabad Yayınları tarafından basılmış olup 338 sayfadan oluşmaktadır. Kitabın kapak resminde geceyi basan kasvet, tank; tankın etrafında yeşil bir çember, çiçekler dikkat çekiyor.’’ İstiklalden İstikbale’’… Musibetlerin ardında gizli olan hayırlara, birlik, beraberliğe, güzel günlerin ümit varlığına işaret ediyor adeta… Büyük Türk milletinin İstikbali için İstiklaline sahip çıkmasının, cesaretinin, şerefli duruşunun, şehitlerinin hatırasını unutturmayacak, yaşadığı çağın canlı şahidi olarak 2013-2016 yılları arası olaylar zincirinin, gazetelerde yayımlanan yazılarının da dâhil edildiği, dört bölümden oluşan kıymetli bir eser. Birinci bölümde; 15 Temmuz 2016 tarihine kadar gelinen süreçteki gündem, Türkiye’nin türlü halleri bir belgesel tadında okuyucuya aktarılırken; ikinci bölüm 15 Temmuz’dan sonra kaleme alınan yazılardan oluşuyor. Üçüncü bölüm’’ Eskimez Yazılar’’ başlığını taşıyor. Vatan, bayrak, millet, memleket hasreti ile gönül coğrafyası ve ruh dünyasına dokunan hisli yazılardan oluşuyor. ‘’ Şairlerin Diliyle’’ başlığı ile vatan sevdasının işlendiği şiirler, bu şiirlere yapılan tahliller akabinde dördüncü bölüm bitiyor. Milletçe ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Osmanlıda Darbeler, İhanetler İsyanlar- Gürbüz Azak

Osmanlı tarihinde ‘’kıyam’’, ‘’isyan’’ ve ‘’kalkışma’’ şeklinde tanımlanmış unutulmayan darbelere şahit olunmuştur. Bâbıâli’nin çok kıymetli usta isimlerinden ressam, gazeteci ve yazar Gürbüz Azak Mihrabad Yayınlarından yayınlanan 249 sayfalık eserin kapağında ‘’Anadolu Cayır Cayır’’ diyor, okudukça yüreğiniz de cayır cayır yanıyor. Kendi çizimlerinden oluşan resimler kitaba ayrı bir anlam, güzellik katıyor. Bu devlet ‘’ Yıkılmak’’ için kurulmamıştır! Dedirten Savcı Bey isyanı ile başlayıp, Cem Sultan’ın ibretlik,  hazin yaşadıklarına karşın Sultan Bayezid’in kardeşine ölümünün ardından bile duyduğu iyi niyet duygularını okurken duygulanmamak mümkün değil. Bozoklu Celal’den Patrona Halil İsyanına kadar 28 başlık altında Osmanlı darbelerinin tarihi seyrini, neden sonuçlarını tek bir kitapta okumak imkânı bulacaksınız. Kimi zaman ilk defa şahit olduğunuz tarihi gerçekler karşısında şaşkınlık ifadesi oluşurken kimi zaman hayıflanıp dehşete düşeceksiniz. Tarihten bugüne zaman yolculuğu yapıp Osmanlı Padişahlarına kafa tutanların genel olarak başarısızlıkla sonuçlanan girişimlerinin cezasız kalmadığına şahitlik edip, bugünü daha iyi anlamak için dünü bilmek ve anlamak adına bir adım ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Aşka Adanmış Bir Ömür Hazreti Hatice-Nurdan Damla

Hülya Günay Aişe bir gün ona: – Ya Resulallah, Hatice’ ye niçin bu kadar sevdalısın. Neden onu çok anıyorsun? Dedi. -Hatice gibisi var mıydı? Onun gönlünde kimsede olmayan bir özellik vardı. O insanın gönlündeki hüznü vakum gibi çeker alırdı. ‘’ Benim âlemde yalnız bir dostum vardı. O da Hatice idi. ‘’ Hz. Muhammed S.A.V. Cebrail, Sevgiliye seslendi: ‘’ Ya Resulallah! İşte şu uzakta görünen Hatice’dir. Sana geliyor. Yanında bir kap, içinde de yiyecek var.’’ Güzeller güzeli o yöne baktı. Cebrail devam etti: ‘’ Hatice yanına geldiği zaman Rabbinden ve benden ona selam söyle! Cennette inciden oyulmuş yek pare bir sarayla müjdele! Onun içinde ne gürültü patırtı vardır, ne de çalışmak ve çabalamak.’’ Altı yıllık uzun soluklu bir araştırma ve emeğin meyvesi olarak ortaya çıkan, son derece akıcı üsluba sahip otantik bir roman. Muhteşem şehir Mekke’nin sürükleyici tasviri, Hz. Hatice’nin gönlüne düşen cemre ile başlayıp, doğumundan, soyuna kadar hiçbir ayrıntının gözden ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş
Yukarı Git