19 Ekim Perşembe, 2017

Kategori Arşivi: Hâtıra Defteri

Haber Aboneliği

Hüseyin Tunç, “Kitabın Ortasından Söyleşiler”

Hüseyin Tunç, “Kitabın Ortasından Söyleşiler” başlığı altında yapacağı konuşmada fikir hayatımız ve gönül dünyamız hakkındaki düşüncelerini dinleyicilerle paylaşacak. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi (Kızlarağası Medresesi)’nde gerçekleşecek olan sohbet toplantısı 7 Ekim Çarşamba günü saat 18.30’da başlayacak. Hüseyin Tunç’un kısa bir süre önce Ferec isimli yeni bir kitabı yayımlandı. Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Beşir Ayvazoğlu ile…

Biyografi yazarı Beşir Ayvazoğlu’nun Tarık Buğra, Yahya Kemal, Peyami Safa, Ahmet Haşim, Asaf Halet Çelebi, Malik Aksel ve Florinalı Nâzım gibi şahsiyetler hakkında kaleme aldığı ve Kapı Yayınları arasında çıkan eserleri çok değerlidir. Pazar günü, Tepebaşı’nda devam eden 9. Sahaf Festivali bünyesinde düzenlenen sohbetlerin ikincisinde yazarımızla birlikteydik. Beşir Bey, “Yazarı Yazmak” başlıklı nefis bir konuşma yaptı. Yazdığı eserlerin ilginç hikâyesini anlattı, biyografi yazmanın zorluklarından bahsetti, unutamadığı bazı hâtıraları paylaştı. Toplantıyı sonuna kadar dikkatle takip eden iyi bir dinleyici kitlesi vardı. Sorular sorup katkıda bulundular. Sahaf Festivali’nde bu yıl başlatılan kültür sohbetleri, devam edecek. (Fotoğraf: Yusuf Çağlar).   Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Mehmet Niyazi ve Mehmet Cangir ile…

Fikir ve sanat hayatımızın mümtaz simâlarından, eserleriyle nesilleri besleyen kıymetli yazarlarımızdan Mehmed Niyazi Bey, vefalı duruşuyla hepimize her zaman örnek oluyor. Pazar günü merhum Servet Kabaklı’nın Eyüpsultan’da uğurlanışından sonra Mevlid-i Şerif dinlemek için Türkistan Aşevi’ne geldik. Elbette mekâna gelen yüzlerce kişi kederli, hüzünlüydü. Çünkü daha önce burada hepimizi karşılayan, ağırlayan, mükemmel ev sahipliği yapan güleryüzlü insan Servet ağabey artık aramızda yoktu. Onu rahmetle andık. Bu arada Kabaklı Ailesinin güzel bir hatırlatması da oldu: “Dostlar, bizim Elaziz’de ve Anadolu’da taziye için gelenler selâmdan sonra merhumun ruhuna Fatiha isterler ve okurlar. Bu hep tekrarlanır.” Yerinde, doğru bir hatırlatmaydı ve ondan sonra Fatihalar bir iken yüz, yüz iken bin oldu. İnanıyorum ki, Servet Kabaklı’nın ruhuna milyonlarca Fatiha yollanmış günlerden beri. Allah Eyüp Sultan’da yatan bu iyi kuluna mağfiret ve rahmet etsin. Onu, yaptığı hizmetleri elbette unutmayacağız. Bu arada Mehmed Niyazi Bey’le aramızda bulunan Av. Mehmet Cangir Bey de yaşayan üstatlara her zaman sahip ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

MUSTAFA KUTLU ve MİYASOGLU İLE

Yazar Beşir Ayvazoğlu’nun 2002’de Kubbealtı Neşriyatı arasında yayımlanan Neyin Sırrı Hâlâ Hasret isimli seçkin eserinin tanıtım toplantısı, 13 sene önce Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’nın merkezi olan Köprülü Medresesi’nde yapılmıştı. O toplantıya ilim, sanat, kültür ve edebiyat dünyasından bir çok simâ iştirak etmişti. Salon ağzına kadar dolmuş, dinleyicilerin bir kısmı, programı arka taraflarda veya ayakta takip etmek durumunda kalmıştı. İşte o günün güzel bir hâtırası… İki Mustafa Beyle birlikte musıkî faslını dinliyoruz. Sağda eli yüzünde olan (şapkalı) Mustafa Kutlu, hemen yanıbaşındaki ise adaşı, meslektaşı merhum şair, hikâyeci ve romancı Mustafa Miyasoğlu. Mustafa Miyasoğlu’na Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Hikâyecimiz Mustafa Kutlu büyüğümüze de sağlık ve afiyet diliyorum. Ülkemiz böyle gerçekten değerli yazarlarla, aydınlarla, ediblerle ve mütefekkirlerle donanıyor, güzelleşiyor. Ancak, yaşayan münevverlerimizin kıymetini daha iyi bilmemiz gerek. Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Nabi’yi ziyaret

Dostlarla her senenin 1 Ekim günü romancı yazar Safiye Erol’un Karacaahmet’teki mezarını ziyaret eder, Kur’an-ı Kerim dinler, dua ederiz. Ziyareti tamamladıktan sonra yakınında bulunan Divan Şairimiz Nâbî’nin de mezarını ziyaret ederiz. Yıllar önce yine böyle bir ziyarette bulunmuş, şairimizi yâd etmiştik. O gün Recep Arslan da Şair Nâbî hakkında bilgi vermişti. İşte o kafile, sağdan itibaren: Atilla Şahiner, Recep Arslan, Mehmet Nuri Yardım ve Hüseyin Cıdık. Nâbi’ye, Safiye Erol’a, Mustafa Necati Sepetçioğlu’na, Mehmet Kaplan’a, Ali Alparslan’a, Cemil Meriç’e, Hâmid Aytaç’a, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’na, Ahmed Yüksel Özemre’ye ve Karacaahmet’te yatan diğer bütün müminlere Allah’tan rahmet diliyorum. Kabirleri nur, mekânları cennet olsun. Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

SABAHAT EMİR’İ ZİYARET

Edebiyat dünyamızın seçkin isimlerinden Sabahat Emir Hanımefendi’nin eserleri, uzun zamandan beri bulunamıyordu. Gerek dille ilgili gerekse edebiyatla alakalı kıymetli kitapları, kitapevlerinde yoktu. Bu ihtiyacı bilen Akıl Fikir Yayınları’nın yöneticileri, Sabahat Emir’le görüştüler ve anlaştılar. Emir’in bütün kitapları yakın zamanda Akıl Fikir Yayınları arasında kültür hayatımıza kazandırılacak. İlk olarak Örnekleriyle Kompozisyon Yazma Sanatı ile yazarın ilk hikâye kitaplarından Geceyle Gelen, muhtemelen önümüzdeki aylarda okuyuculara takdim edilecek. Şimdiden hem yazarımızı hem de yayınevi yöneticilerini kutluyorum. Hayırlı olur inşallah. Bir süre önce arkadaşlarla beraber Sabahat Emir’i evinde ziyaret etmiştik. İşte o ziyarette çekilen hâtıra fotoğraflarından biri görülüyor. Sağdan itibaren: Muhsin Karabay, Mehmet Nuri Yardım, Sabahat Emir ve Fatma Ersem Yargıcı. Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

ESKADERLİLER BİR ARADA

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin yöneticileri iki yılda bir yapılan genel kurul toplantılarında değişiyor. Yeni bakış açılarıyla, yeni fikir sahipleriyle, yeni heyecanlarla çalışmalar, kültür sanat faaliyetleri artarak devam ediyor. Eski bir yönetim kurulu  toplantısında ESKADER’liler derneğin merkezinde bir arada görülüyor. Sağdan itibaren: Recep Arslan, Mustafa Nadir Önay, İsmail Hakkı Avcı, Ahmet Yüter, Hüseyin Sarıkoç, Haluk İmamoğlu, Mehmet Nuri Yardım, Şaban Kurt ve Hüdavendigâr Onur.     Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

HÜSREV VE HÜSEYİN HATEMİ KARDEŞLERLE

Sohbet meclislerinde büyüklerimiz olunca feyz de artıyor, bereket de… İşte onlardan birindeyiz. Türkiye’nin sevilen ve sayılan ikiz kardeşleri Prof. Dr. Hüsrev Hatemi (ortada) ve Prof. Dr. Hüseyin Hatemi hocalarımı ile beraberiz. Bâbıâli Sohbetleri’nin gerçekleştiği Timaş Kitapkahve’deyiz. Konu mu? Elbette edebiyat, sanat, şiir, mâzi, eski İstanbul, mizah, hâtıralar, âdab-ı muaşeret ve daha bir çok güzellik bir arada. Bu tür sohbetleri imkânı olduğu halde kaçıran gençlerimize hakikaten üzülüyorum. Gelmeliler, dinlemeliler, büyüklerinin sohbetlerinden istifade edip heybelerine azık doldurarak geleceğe taşımalılar. “Şimdi yaz, artık Ekim’e kadar faaliyet yok” diye düşünmesin gençlerimiz. Bâbıâli Sohbetleri inşallah Ramazan Bayramı’ndan sonra aynı aşk, şevk, hız, heyecan ve moral ile devam edecek. Bu da benden minik bir hatırlatma olsun! Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Prof. Dr. Sefa Saygılı ile…

Her gün Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde devam eden “Ramazan Sohbetleri”nde yazarlar, akademisyenler ve sanatkârlar bilgi ve birikimlerini dinleyicilerle paylaşmaya devam ediyor. Dün de Prof. Dr. Sefa Saygılı, yaptığı geniş bir araştırmanın özünü okuyucularına aktardı. Sohbetin ardından her zaman olduğu gibi dün de tarihî kütüphanenin önündeki çeşmenin önüne geçildi ve bir hâtıra fotoğrafı çekildi. İşte Sefa Saygılı (ortadaki ceketli) ve onu seven aziz dostları…   Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Mustafa Necati Sepetçioğlu’nu anış

“Ölüm bir güzel turna kuşudur, uçar gider dizi dizi. İnsan o uçuşu seyreder; bir gün omzuna konar turna kuşu ne uçuşunu fark edersiniz ne turna kuşunun kendini… Ölmüşsünüzdür; turna kuşunun kanadındasınızdır, onun ile uçuyorsunuzdur fakat bilmiyorsunuz; ölüm budur. Buna ağlanmaz, ağlanır mı?” “Ölüm”ü böyle güzel tarif ediyordu Mustafa Necati Sepetçioğlu. Onu sonsuzluk diyârına uğurlayalı dokuz yıl olmuş. Göz açıp kapayana kadar geçen bir zaman. 8 Temmuz 2006 tarihinde Rabbine kavuşan ve bugün Karacaahmet’te sevenlerinin ve okuyucularının Fatihalarını bekleyen yazar Mustafa Necati Sepetçioğlu’na Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyorum. Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş
Yukarı Git