28 Nisan Cuma, 2017
Duyurular

Kategori Arşivi: Şiir

Haber Aboneliği

BU GEMİ GİDER KAPTAN

Kaptan… Denizin en hırçın olduğu zamanda yazıyorum sana bunları… Dalgalar kıyıya vurdukça kalbim yerinden çıkacak sanki… Denize olan hayranlığımı biliyorsun ama ben sessizliğe gidiyorum… En tenha yerde iyileşecek yaralarım… Üzerine tuz bastıkça acımayacak canım… Kendimi baştan aşağı boyadım, gök oldum masmavi… Deniz gibi kokuyorum artık… Balıklar yanaştıkça kokumu içine çekiyor, martılar üzerimde dans ediyor… Herkese verecek bir şeyim var ama ben kendimden bile sakınıyorum kendimi… İnsanlar çoğalıyor etrafımda, ben içime çekiliyorum… Başka biri oluyor, başka düşüncelere bürünüyor, başka diyarlara yol alıyorum… Bir sandala rastlıyorum, her şey gülistan gibi süzülüyor denizin ortasında… Canımdan can kopar gibi çığlıklar atıyorum… Git diyorum git! ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

DİNLE BENİ, HER ŞEY GÜZEL OLACAK!

Sahil boyunca dinledim kendimi… İçim zelzele gibi miydi yoksa dalgalar mı beni sarsan bilmiyorum… Zaman diyorum eğilip içime, ne çabuk geçti. Bir mutlu an gördük gerisi gelmedi… Oysa umutla büyüttük içimizdeki bizi… Ben ile Sen diye ayırmıyorum “Biz” ne zaman kıyılarda kaldık da çekip çıkaran olmadı? Ne zaman böyle sırılsıklam olduk gören olmadı? Ve ne zaman hali hazırda sandığımız dostları anlayıp bilecektik? Evet… Şimdi otur ve dinle beni… Bu da dinlerken içini ısıtan çay’ın… Çünkü, başka hiçbir şey ısıtamaz seni… Dinle bak, ne diyorum… “Seni üzen her şeyi terk ettiğinde bulacaksın içindeki seni ve seni sevmeyen insanlardan uzaklaştıkça hür olacak ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Mavi Kına

Gökkuşağından sallanarak iniyorum besteler diyarına Tecrübelerin basamaklarından çıkıyorum adım adım Sağ köşesinde sarmaşıklar,sol köşesinde hanımeli Merdiven aralarına sıkışmış papatyaların kokusu sarıyor Ellerim uzanıyor papatyalara Yusufcuk kuşu fısıldıyor kulağıma ‘Seviyor’ …bırak dalında kalsın papatya Adımlarım yeniden uzanıyor gün ışığına doğru Bakmadan yürüyorum merdiven basamaklarına Benim gözüm gökyüzünün maviliğinde Yağmur iniyor yavaş yavaş Ve ben ıslanıyorum …gökyüzünün rengini almak için Kendimden geçiyorum düşlerimin ıslaklığıyla Gözlerimi kapatıyorum çiselemelerin sesinde seni duymak için Bir melodi uzanıyor güneşin çemberinden Yanımdan titrek bir kedi geçiyor Şemsiyemi açıyorum onun için …şalımla kuruluyorum Basamakları beraber saymadan çıkıveriyoruz… Arada gözlerime bakıyor duymak ister gibi iç sesimi Aldım payımı aşktan ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Yılbaşı Niyetine

Bir yaprağız, düşerken Gönülden and içelim Gel yine bir kez daha Mevlâyı yâr seçelim Rakamlar bahanemiz Seneler, günler, anlar Aşkımız yegânemiz Göçsüz hicrete ağlar Gel mertçe antlaşalım Gülü çalmasın ayaz Güneşle meşk ederken Solmasın hiç bir namaz Kuşlar ile gökler gibi Zikir, kulluk ve niyaz M Sami Bayatlı Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

TEŞEKKÜRAT İSTANBUL

O gün yaşattı beni semâların Işıklarına daldım eğlendim Söz yağmasa da bulutların Dilimiz şiirdir, öğrendim Avucunda yunuslar yüzerken Emirgan isminle doğarken Kalmadı rüzgârlara gerek Gözlerinde kanatlandım Dallarının benle titreyişini Sesinin yüreğimde akışını Bab-ı Firâk’ta son bakışını Hiç unutamadım efendim ! ……. Bugün Yeşilköy giyindin Daldım O “Bebek” gözlerine Gezdim eski çayhâneleri “Lale” bahçesinde uyandım Hayranım ben sezilişine Erguvan gidişine, gelişine Hele o sultan gülüşüne Bayıldım, bittim, tükendim İstanbul ! Teşekkürat efendim Sami Bayatlı Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

İSMİNİ DİLİME BAĞLA ALLAH’IM

Ya Rabb! Aşkını yak garip gönlümde, Erit emanet ruhumu can kafesimde, Malayani sözleri bıraktım izninle, İsmini dilime bağla Allah’ım. Öyle bir hal ki, yatırmaz beni, Döner dururum bu âlemde divana gibi, Bu dünya geçici bir imtihan yeri, İsmini dilime bağla Allah’ım. Yarattığın her zerrede bulurum seni, Aşkın nakşetmiş aciz bedenimi, Bilinmez bir durum ki, uyutmaz beni, İsmini dilime bağla Allah’ım. Nurun aydınlattı karanlık gecemi, Zaman mefhumu bir başka sanki, Dağ taş anlamış senin sevgini, İsmini dilime bağla Allah’ım. Bu dünya faniymiş yeni anladım, Gönlümü âlemlerin sultanına bağladım, Altun ‘um kul oldum, duy fermanımı, İsmini dilime bağla Allah’ım. Altun Özmeşe Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

YÜREK DE DONAR

Sadece dağlara mı kar yağar sanırsın Oysa ilk önce dağlara kar yağmaz Yürekte yanar, hatta o yürekte yeri gelir donarsın Sıcak bir çorbadır belki içimizi ısıtan Soğuk karlı gecelerde sokak ortasında tek başına oturan Adı olmayan bir ihtiyar ilişir gözüme Adı mı ne, aman boş ver bize ne Fark eder mi sahi adı? Kimsesizler için isim önemli mi ki? Gece puslu bir gece O ihtiyar her gün ki gibi karton kutu üzerinde Gecenin ayazında sabahı beklemekte Belkilerle yaşanan İliklerine kadar işlenen soğuk bir gece Her gün aynı caddeyi kullananlar Her gün bu görüntülere şahit bir insan Kimse adını bilmiyor Sadece ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

ÇOCUKLUĞUM HADİ ÇIK GEL ARTIK

Salı vermiştim çocukluğu mu oysa Rüzgârın ardı sıra gönderdim çook uzaklara Gidişi Yılkı atları gibiydi ama Umudum var elbet gelecektir bana   Neden salıverdiğimi sorarsanız eğer Özgürlüğü yaşasın istedim Dur duraksız; koşsun, oynasın, düşsün, kirlensin, hastalansın, iyileşmeyi öğrensin dedim.. Bensiz yaşamayı öğrensin diye gönderdim   Gelir mi ki acaba? Hasretim işlemiş midir yüreğine? Acaba kapım çalarda “ Kim, O” der miyim, bilmiyorum. Sadece çocukluğu mu çok özlüyorum.   Karanlık sokaklara saldım Yoksa acımasızlık mı yaptım? Sitemkâr dolu bakışlarla beni mi arar şehrin kirli sokaklarında. Yoksa duygularımı mı anlar, geri döner mi bana?   Kollarımı açtım bekliyorum Gel artık… Hava karardı, ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

BİRİ YATIYOR AĞIR YARALI

Biri yatıyor ağır yaralı Vurdular alnı karanfil yaprağı Elindeki ay yıldızlı bayrağı Yere değmemiş rüzgâr kanatlı   Yaş on altı,  tam delikanlılık çağı Ve başlamadan bitmiş rüyası Sevmiş hem de kara sevdalı Fatihin torunu asımın nesli   Birini göğsünden vurulmuş yatıyor Çatlamış nar gibi kana batıyor Gökte kanat sesi, yerde melek izi Ellerinden tutmak için seni bekliyor   Biri gece vurulmuş yatıyor Adı yağız kendi delikanlı Elinde kalemi, kanı gülkurusu Hangi darbe yıldırır böyle ölümü   Biri gece vurulmuş yatıyor Kuşkanadı gibi titriyor göğsü Gözlerine sinmiş şehitlik düşü Geride bıraktığı şarkı hüzünlü   Biri vurulmuş temmuz gecesi Kaldırım üstünde belden ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

KURBAN BAYRAMI

Bayram’da sevdiklerinden uzak olanlar… Sevdiklerini bu bayram Hakk’a kendine rağmen kurban eyleyenler… Bu ayrılığın sancısından dahi hakikat sancısına tutulanlar… Bunu ancak çekeni anlar,yüreği yufka,kırıldıkça kırılanlar… İnşallah bu sancı dahi Hakk’tan namzed-i visâl… *ve sükun û sabır yâr… *Hakk’a kavuşmaya adaylık vesilesi Bu bayramda… Ne et,ne de ten Sana YaRabb!.. Kurban kıldım benden uzak cânımı… Sevdiklerimin kurbiyeti* Sana yâr! Ben ağyar olayım sırf Senin için. İçimde koca gurbet tek sılası Sen… Bin kanat kıldırayım yaralı yüreğime… Uçsun dönsün İstanbul’u mahpus kafeste bile!.. Yağmur diye dökülsün hem dem ki kafes!.. Kalsın nice içimdeki aşk nefes nefes! Hiç de değil vallahi nefsani bir ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş
Yukarı Git