19 Ekim Perşembe, 2017

Kategori Arşivi: Şiir

Haber Aboneliği

Çöl Denizi

Bıraktım hicranlı saltanatımın yorgun yükünü Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Ayasofya

İsmail ŞAPALOĞLU Bir zaman yoktu minarelerin bu şehir sefil Süründü süklüm püklüm, dizleri üstü rezil Hakkın değil köhne Bizans’a leşker olmak Hakkın olanı nesli Muhammed verir ancak Çok çektin Garp’ın elinden nice ezalar;elbet Bilirim, takatin yok; lakin biraz daha sabret Yağar cihana nur, sen de olursun hissedar Kılar Hüdâ seni de bir civanmerdle payidar Nice zaman sonra Ravza-i Murat’ta bir gül Açtı bir müjdeyle alemlere Edirne’den ödül Vakit tamamdır köhne mabet, bekle her an Kadere kilit vurdurur mu? Sultan Fatih Han Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

BU GEMİ GİDER KAPTAN

Kaptan… Denizin en hırçın olduğu zamanda yazıyorum sana bunları… Dalgalar kıyıya vurdukça kalbim yerinden çıkacak sanki… Denize olan hayranlığımı biliyorsun ama ben sessizliğe gidiyorum… En tenha yerde iyileşecek yaralarım… Üzerine tuz bastıkça acımayacak canım… Kendimi baştan aşağı boyadım, gök oldum masmavi… Deniz gibi kokuyorum artık… Balıklar yanaştıkça kokumu içine çekiyor, martılar üzerimde dans ediyor… Herkese verecek bir şeyim var ama ben kendimden bile sakınıyorum kendimi… İnsanlar çoğalıyor etrafımda, ben içime çekiliyorum… Başka biri oluyor, başka düşüncelere bürünüyor, başka diyarlara yol alıyorum… Bir sandala rastlıyorum, her şey gülistan gibi süzülüyor denizin ortasında… Canımdan can kopar gibi çığlıklar atıyorum… Git diyorum git! Herkesten uzaklara git! İnsanlar hor kullanır seni, yara bere içinde sığınacak yer ararsın; git! O beni duymuyor… Ben ki; Uzaklaşıyorum kıyıdan, gemilere selam bile vermiyorum. Kendimi özgürlüğe bırakıyorum… Denizin göbeğinden serin rüzgârla gidiyorum Kaptan… Bana güvertesi, limanı, yüreği tenha biri gerek… Onarılmıyor hiçbir yıkıntı, azı çoğu yok! yıkıntı bu işte… ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

DİNLE BENİ, HER ŞEY GÜZEL OLACAK!

Sahil boyunca dinledim kendimi… İçim zelzele gibi miydi yoksa dalgalar mı beni sarsan bilmiyorum… Zaman diyorum eğilip içime, ne çabuk geçti. Bir mutlu an gördük gerisi gelmedi… Oysa umutla büyüttük içimizdeki bizi… Ben ile Sen diye ayırmıyorum “Biz” ne zaman kıyılarda kaldık da çekip çıkaran olmadı? Ne zaman böyle sırılsıklam olduk gören olmadı? Ve ne zaman hali hazırda sandığımız dostları anlayıp bilecektik? Evet… Şimdi otur ve dinle beni… Bu da dinlerken içini ısıtan çay’ın… Çünkü, başka hiçbir şey ısıtamaz seni… Dinle bak, ne diyorum… “Seni üzen her şeyi terk ettiğinde bulacaksın içindeki seni ve seni sevmeyen insanlardan uzaklaştıkça hür olacak için kuşlar gibi…” Bir nazar yerle yeksan etti seni… Sen ki, içinde gül bahçeleri açmış âsude bir bahardın… Sen ki, nergislere aşık bir yaz sabahıydın… Şimdi kim soldurdu bu bahçeni? Kim gözlerindeki ışığı söndürdü? İçine dön ve terk et bütün herkesi… İçtin mi çay’ını? Şimdi kapat üzerini… Yok, yok! Öyle ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Mavi Kına

Gökkuşağından sallanarak iniyorum besteler diyarına Tecrübelerin basamaklarından çıkıyorum adım adım Sağ köşesinde sarmaşıklar,sol köşesinde hanımeli Merdiven aralarına sıkışmış papatyaların kokusu sarıyor Ellerim uzanıyor papatyalara Yusufcuk kuşu fısıldıyor kulağıma ‘Seviyor’ …bırak dalında kalsın papatya Adımlarım yeniden uzanıyor gün ışığına doğru Bakmadan yürüyorum merdiven basamaklarına Benim gözüm gökyüzünün maviliğinde Yağmur iniyor yavaş yavaş Ve ben ıslanıyorum …gökyüzünün rengini almak için Kendimden geçiyorum düşlerimin ıslaklığıyla Gözlerimi kapatıyorum çiselemelerin sesinde seni duymak için Bir melodi uzanıyor güneşin çemberinden Yanımdan titrek bir kedi geçiyor Şemsiyemi açıyorum onun için …şalımla kuruluyorum Basamakları beraber saymadan çıkıveriyoruz… Arada gözlerime bakıyor duymak ister gibi iç sesimi Aldım payımı aşktan diyorum sessizce… Kınalı elimi okşuyor titrek titrek Hani sevdana kuban misali ey yar Kınamın kokusu papatya kokusuna karışıyor Avuçlarımı uzatıyorum gökyüzüne Kınamın maviye dönüşme sevdasıyla (Merva)   Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Yılbaşı Niyetine

Bir yaprağız, düşerken Gönülden and içelim Gel yine bir kez daha Mevlâyı yâr seçelim Rakamlar bahanemiz Seneler, günler, anlar Aşkımız yegânemiz Göçsüz hicrete ağlar Gel mertçe antlaşalım Gülü çalmasın ayaz Güneşle meşk ederken Solmasın hiç bir namaz Kuşlar ile gökler gibi Zikir, kulluk ve niyaz M Sami Bayatlı Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

TEŞEKKÜRAT İSTANBUL

O gün yaşattı beni semâların Işıklarına daldım eğlendim Söz yağmasa da bulutların Dilimiz şiirdir, öğrendim Avucunda yunuslar yüzerken Emirgan isminle doğarken Kalmadı rüzgârlara gerek Gözlerinde kanatlandım Dallarının benle titreyişini Sesinin yüreğimde akışını Bab-ı Firâk’ta son bakışını Hiç unutamadım efendim ! ……. Bugün Yeşilköy giyindin Daldım O “Bebek” gözlerine Gezdim eski çayhâneleri “Lale” bahçesinde uyandım Hayranım ben sezilişine Erguvan gidişine, gelişine Hele o sultan gülüşüne Bayıldım, bittim, tükendim İstanbul ! Teşekkürat efendim Sami Bayatlı Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

İSMİNİ DİLİME BAĞLA ALLAH’IM

Ya Rabb! Aşkını yak garip gönlümde, Erit emanet ruhumu can kafesimde, Malayani sözleri bıraktım izninle, İsmini dilime bağla Allah’ım. Öyle bir hal ki, yatırmaz beni, Döner dururum bu âlemde divana gibi, Bu dünya geçici bir imtihan yeri, İsmini dilime bağla Allah’ım. Yarattığın her zerrede bulurum seni, Aşkın nakşetmiş aciz bedenimi, Bilinmez bir durum ki, uyutmaz beni, İsmini dilime bağla Allah’ım. Nurun aydınlattı karanlık gecemi, Zaman mefhumu bir başka sanki, Dağ taş anlamış senin sevgini, İsmini dilime bağla Allah’ım. Bu dünya faniymiş yeni anladım, Gönlümü âlemlerin sultanına bağladım, Altun ‘um kul oldum, duy fermanımı, İsmini dilime bağla Allah’ım. Altun Özmeşe Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

YÜREK DE DONAR

Sadece dağlara mı kar yağar sanırsın Oysa ilk önce dağlara kar yağmaz Yürekte yanar, hatta o yürekte yeri gelir donarsın Sıcak bir çorbadır belki içimizi ısıtan Soğuk karlı gecelerde sokak ortasında tek başına oturan Adı olmayan bir ihtiyar ilişir gözüme Adı mı ne, aman boş ver bize ne Fark eder mi sahi adı? Kimsesizler için isim önemli mi ki? Gece puslu bir gece O ihtiyar her gün ki gibi karton kutu üzerinde Gecenin ayazında sabahı beklemekte Belkilerle yaşanan İliklerine kadar işlenen soğuk bir gece Her gün aynı caddeyi kullananlar Her gün bu görüntülere şahit bir insan Kimse adını bilmiyor Sadece o ihtiyar diye hitap ediyor. Sence sadece dağlara mı kar yağar? Arabanın tekerleğine gizlenmiş bir kedi görürsün Pis der onu oradan çıkmasını sağlarsın Ve yine arabanın tam altında milyon tane karıncaları görür ses etmez üzerlerinden geçer gidersin. Sadece dağlara kar yağar diye düşünürsen eğer İşte o zaman yanılırsın. Yürekte donar ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

ÇOCUKLUĞUM HADİ ÇIK GEL ARTIK

Salı vermiştim çocukluğu mu oysa Rüzgârın ardı sıra gönderdim çook uzaklara Gidişi Yılkı atları gibiydi ama Umudum var elbet gelecektir bana   Neden salıverdiğimi sorarsanız eğer Özgürlüğü yaşasın istedim Dur duraksız; koşsun, oynasın, düşsün, kirlensin, hastalansın, iyileşmeyi öğrensin dedim.. Bensiz yaşamayı öğrensin diye gönderdim   Gelir mi ki acaba? Hasretim işlemiş midir yüreğine? Acaba kapım çalarda “ Kim, O” der miyim, bilmiyorum. Sadece çocukluğu mu çok özlüyorum.   Karanlık sokaklara saldım Yoksa acımasızlık mı yaptım? Sitemkâr dolu bakışlarla beni mi arar şehrin kirli sokaklarında. Yoksa duygularımı mı anlar, geri döner mi bana?   Kollarımı açtım bekliyorum Gel artık… Hava karardı, sokak lambaları yandı. Hadi çık gel artık üşüteceksin Sonra hastalanıp beni çok üzeceksin. Meltem KAVAK   Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş
Yukarı Git