24 Haziran Cumartesi, 2017
Duyurular

Kategori Arşivi: Edebi Türler

Haber Aboneliği

Bayram Güzelliği

Bir Ramazan güzelliği geçti üzerimizden. İhtiyaçlarımızı ve aczimizi bir kez daha düşünüp Yaradan huzurunda iki büklüm oluşumuz geçti. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Yabancılaşma

Ünlü yazar ve düşünür Albert Camus’ nün 1957 yılında Nobel Edebiyat Ödülü alan Yabancı isimli romanında yabancılaşma konusu anlatılır. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Ay Yıldızlı bayraklarıyla Türkiye ve Pakistan

Türkiye'nin Pakistan'la ilişkileri, Pakistan'ın bağımsız bir devlet olarak kurulduğu 14 Ağustos 1947 tarihinden itibaren yakın dostluk ve kardeşlik anlayışı temelinde şekillenmiştir. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

An Vardır

An doldu, mekân doğruldu, yer dirildi. Vakit en aziz hâlini göklerden bir bir indirdi. Öyle bir an geldi ki can mı, canan mı,vatan mı? Tereddüt edilmedi. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Altından Kaleler

Kalp… Ne çok kullanırız bu kelimeyi farkında bile olmadan. Ne anlama geldiğini ve ne derin manalar taşıdığını düşünsek öyle her yerde kullanabilir miyiz acaba? Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Mevsim ve Mekan

/ İsmail Şapaloğlu / Bugün pazar.Hava sabahın bu saatlerinde açık olsada, güneş her geçen gün biraz daha ferinden noksanlık veriyor.Mevsimin tabiatı gereği  dışarda mutlak bir sonbahar havası hakim.Kim bilir kainatta, şu an da bu mevsimin letafeti nerede nasıl arzı endam ediyor da ,ben ve benim gibi bir çok insan bu mevsimin zihinlerde bırakacağı güzelliklerden ziyadesiyle mahrum kalıyoruz.Bu mahrumiyet,günümüzde o derecâta ulaştı ki, bir zamanlar hayatımızla mevsimler arasında telakki eylediğimiz bağ, günümüzde neredeyse kopma safhasına gelmiştir.Ne, her sene yeniden dirilişin müjdecisi olan baharı tüm manasıyla yaşayıp kavrayabiliyoruz; ne de, insanoğlunun vuku bulacak olan nihayetinin başlangıcı olan hazanın  idrakine varabiliyoruz. Dünden kararımı ... Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

El Emeği Göz Nuru Diş Kirası

İnceliğin, estetiğin, iyi niyetin olduğu her yerde sanat vardır. Anlamlı duyguların ifade ediliş tarzı kendini bir eserde bulur. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Ramazan Ve Fatih Camisi

Ramazan demek Fatih Camisi demek benim için. Fatih Camisi demek, Fatih Sultan Mehmed demek. Fatih’in gölgesinde gölgelenmek her şeyden emin olmak demek. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Sokaklar çocuk doğurmaz!

Bu çocuklar gökyüzünden inmedi ya. Yaşamak için uygun mu karanlık sokaklar. Köprü altların da bile uyumalarını engelliyoruz bazen. Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş

Ayasofya

İsmail ŞAPALOĞLU Bir zaman yoktu minarelerin bu şehir sefil Süründü süklüm püklüm, dizleri üstü rezil Hakkın değil köhne Bizans’a leşker olmak Hakkın olanı nesli Muhammed verir ancak Çok çektin Garp’ın elinden nice ezalar;elbet Bilirim, takatin yok; lakin biraz daha sabret Yağar cihana nur, sen de olursun hissedar Kılar Hüdâ seni de bir civanmerdle payidar Nice zaman sonra Ravza-i Murat’ta bir gül Açtı bir müjdeyle alemlere Edirne’den ödül Vakit tamamdır köhne mabet, bekle her an Kadere kilit vurdurur mu? Sultan Fatih Han Yazdır Devamını Oku »

  • Facebookta paylaş
Yukarı Git