19 Ekim Perşembe, 2017
İSTANBUL’UN ÜÇ RENGİ

İSTANBUL’UN ÜÇ RENGİ

Ahmet KUTLUAY

 

cemal toy - sergi

2014 yılı acısıyla tatlısıyla, eksiğiyle fazlasıyla geldi geçiyor. Nice can aslına döndü. Nice can hayata merhaba dedi. İstanbul, yüzyıllardır olduğu gibi yine bilimin, kültürün ve sanatın beşiği olma özelliğini güçlenerek devam ettirdi. Bir köşesinde sergi varken diğer köşesinde konser vardı, bir diğer köşesinde tiyatro, bir başkasında sinema…

Her köşesinde ayrı rengin hayat bulduğu, kadim kültürlerin izleriyle birlikte her an yenilenişin yaşandığı Anadolu’ nun kalbi İstanbul, yılın son günlerinde farklı bir sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Kadıköy Bahariye Caddesi’ndeki bu etkinlik, bir sergi… Birbirinden güzel üç sanatçının bir araya geldiği karma sergide, yağlı boyadan akriliğe, mısır papirüsüne yapılmış özel resimlerden sulu boya eserlere onlarca güzel eser sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Karma Sergi, Cemal TOY, Mustafa BAŞARIR ve Bayram MUZ’ u bir araya getirmesi yönüyle bir ilk. Cemal TOY, daha üniversite yıllarında iken hayatını resimden kazanmış bir ressam. O günden bugüne resme hiç ara vermeyen Cemal TOY, eserlerinde doğudan batıya bütün kültür ve medeniyetleri kucaklıyor. Picasso’ nun başlattığı Kubizm akımından tutun da eserlerinde hattan minyatüre kadar geleneksel ve modern sanat formlarını bir arada barındıran TOY, 25 Yılı aşkın süredir renklere ve İstanbul’ a hizmet ediyor. Ülkemizin gönüllü kültür elçilerinden olan Cemal TOY, 10 kişisel sergi açtı ve 10 karma sergiye katıldı. Resme kazandırdığı kendine özgü bakış açısı ve yetiştirdiği onlarca öğrenciyle Cemal TOY, adını sanat tarihimizin altın sayfalarına şimdiden yazdırmış durumda. Eserleri Pakistan’dan Almanya’ ya, Fransa’ ya, İspanya’ ya kadar sanatseverlerin özel koleksiyonlarında yerini almış durumda.

Her fırsatta hocası İlhami ATALAY’ ı anmayı ihmal etmeyen Cemal TOY, İlhami ATALAY’ ın emeklerinden özgüyle bahsediyor. Bu da vefa duygusuna sahip bir sanatçı olduğunu gösteriyor.

Sergide eserleri sergilenen bir diğer sanatçı Bayram MUZ… Usta bir sanatçı olan Bayram MUZ, suluboya resimlerinden İstanbul’a, rengarenk pencereler açıyor. Daha önce 7 kişisel sergi açan ve 1 karma sergiye katılan Bayram MUZ, İstanbul’u su ile boyanın aşkında dans ettiriyor adeta. Bayram MUZ’ un suluboya resimleri sanatseverlere çok şey anlatıyor.

Sergide İstanbul’un üçüncü rengi olarak boy gösteren Ressam, Mustafa BAŞARIR. Başarır,  tam bir İstanbul aşığı. Adalardan boğaza onlarca manzara resimlerinde İstanbul’u değişik açılardan yansıtıyor. Yağlı boya eserleriyle sergide yer alan Mustafa BAŞARIR, İstanbullulara ve İstanbul severlere çok şey anlatıyor.

27 Aralık 2014 günü açılan sergi, 25 Ocak 2015’ e kadar sanatseverlerin ziyaretine açık. Kadıköy Bahariye Caddesi, Ali Suavi Sokak, Sandwich LAB sanat galerisinde…

 

|| Ahmet Kutluay kimdir?

Ahmet Kutluay
Manisa doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesinde lisans eğitimini tamamladı. Öğretmenlik yapıyor. Üniversite yıllarında tiyatro eğitimi aldıktan sonra pek çok dizi ve sinema filminde konuk oyuncu olarak yer aldı. Senaryo yazıyor. 2012 yılında Kendini Bilme Yolunda insan adlı bir kitabı yayımlandı. İkinci kitabı ise yayım aşamasında. Sanatalemi'nde öykü, deneme, şiir türlerinde yazıları yayımlanıyor.

Yorum yaz

Yukarı Git