19 Ekim Perşembe, 2017
HÜSEYİN KUTLU’YA SAYGI GECESİ DÜZENLENİYOR

HÜSEYİN KUTLU’YA SAYGI GECESİ DÜZENLENİYOR

16174611_1848372972112048_1620041036295687593_n

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ve ESKADER, Osmanlı’dan günümüze uzanan ve geleneksel sanatlarımızın en önemlilerinden biri olan hat sanatının usta isimlerinden hattat Hüseyin Kutlu’yu düzenleyeceği özel bir etkinlikle İstanbullularla buluşturacak.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, eserleriyle kültür sanat hayatımıza katkılar sunarak yeni nesillere yol gösteren değerli sanatçıları unutmuyor. Bu kapsamda özel programlar hazırlayan İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) ile birlikte bu ay yurt içinde ve dışında birçok mimari eserde imzası bulunan hat sanatının usta isimlerinden hattat Hüseyin Kutlu’ya panel, sergi, müzik dinletisi ve belgesel gösteriminden oluşan bir saygı programı düzenliyor.
“Hüseyin Kutlu’ya Saygı Gecesi” programı, 24 Ocak Salı günü İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Cengizhan Orakçı’nın sunuculuğunu üstleneceği program, Hüseyin Kutlu’nun hayatından kesitlerin yer aldığı belgesel gösterimi ile başlayacak. Program kapsamında düzenlenecek panelde; felsefe öğretmeni, vâiz ve hat sanatının yaşayan ustalarından Kutlu’nun hayatı, kişiliği, eserleri ve mesleki yaşamı konuşulacak. Moderatörlüğünü Kemal Öztürk’ün yapacağı panele; Prof. Dr. Mahmut Kaya, Prof. Dr. İsmail Kara, Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan ile Muharrem Hilmi Şenalp konuşmacı olarak katılacak. Akabinde Hüseyin Kutlu’ya ait bestelerin seslendirileceği mini bir müzik dinletisi gerçekleşecek. Ayrıca Hüseyin Kutlu’nun hat eserlerinden oluşan sergide, etkinlik süresince katılımcılar tarafından gezilebilecek. Halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek program, 19.00’da başlayacak.

HAT SANATININ USTA İSMİ: HÜSEYİN KUTLU
Hattat Hüseyin Kutlu, 1949 yılında Konya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne 1968 yılında kaydoldu. Kutlu, 1968 ile 1972 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı Eskişehir Mihaliççık Merkez Vaizliği görevinde bulundu. 1974’de üniversiteden mezun olduktan sonra Hâmid Aytaç’dan sülüs-nesih yazı icâzetnâmesi aldı. Ayrıca Uğur Derman Bey’den tâlîk meşk etti. 1976-2002 yılları arasında Hekimoğlu Ali Paşa Cami imam-hatipliği görevinde bulundu. 2002 yılında emekli olduktan sonra “İslâm Medeniyetinin Merkezi Olarak Cami” projesini aynı çatı altında hizmet veren Biksad Sanat Atölyesi’nde devam ettiren Hüseyin Kutlu hâlen hüsn-i hat, sanat seminerleri ve Osmanlı Türkçesi hocalığı görevini de sürdürüyor. 2015 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nde Geleneksel Sanatlar alanında ödüle layık görülen Kutlu’nun yurt içinde ve dışında birçok mimari eserde yazısı buluyor. Ayrıca sanatçının “Kaybolan Medeniyetimiz” ve “Hâce Muhammed Lutfi Hayatı, Şahsiyeti ve Eserleri” adlı basılmış iki eseri mevcuttur.

|| Editör kimdir?

Editör
Bizim Semaver Editörü Haberleriniz için haber@bizimsemaver.com, yazı ve şiirleriniz için yazi@bizimsemaver.com adreslerinden bize ulaşın.

Yorum yaz

Yukarı Git