19 Ekim Perşembe, 2017
FESTİVALLER GÜZELDİR

FESTİVALLER GÜZELDİR

unnamed

Şaziye AYAŞ

Merhaba sevgili okuyucularımız.  Bu hafta da sizinle bir tavsiye paylaşmaya geldik.

Bildiğiniz üzere ilk haftaki film önerimiz Kwai Köprüsü’ydü. Kabul etmeliyiz ki yeni bir sinema sayfasına belki de yeni bir film daha çok yakışabilirdi. Zaman zaman elbette ki kayda değer yeni filmler de tavsiye edeceğiz fakat sizin de hak vereceğiniz üzere sanatın eskisi yenisi olmaz.

Geçen hafta sizinle Karim Abdullah arkadaşımızın Tarkovsky üzerine yazdığı güzel ve özenli yazıyı paylaştık. Çok güzel ve olumlu eleştiriler alan bu yazıyı paylaşma  nedenimiz de sizlere Tarkovsky izlemenizi salık vermekti.

Bu haftaki tavsiyemiz ise festival filmlerini takip etmeniz yönünde olacak. Bilirsiniz rivayet odur ki; Ebu Hanife’ye, “Çocuğum durmadan bal yemek istiyor, bal yememesini söyler misiniz?” ricasıyla bir baba gelmiş. Ebu Hanife de ona “Git, kırk gün sonra gel.” demiş ve kırk gün sonra Ebu Hanife çocuğa bakmış ve sadece “Bal yeme!”demiş.

Baba merakına yenilip neden ilk geldiklerinde söylemediğini sorduğunda ise Ebu Hanife ona “Sen geldiğinde henüz bal yemiştim, çocuğa bal yememesini o vakit söylesem etkisi olmazdı.” demiş.

Ben de o misal, bu hafta festival festival gezdim. Öncelikle Sakıp Sabancı Müzesi’nde herkese ücretsiz olan Çarşamba günü gittim ve halen devam eden İspanyol Filmleri Festivali’nde gösterilen güzel bir İspanyol filmi izledim. Daha sonra Perşembe günü (yine ücretsiz) İstanbul Modern’de Alman sinemasının son örneklerinden birkaçını izleme fırsatı buldum.

unnamed (1)

Yani sevgili okuyucu Orhan Veli’ye saygımız sonsuz. Belki de Orhan Veli yaşasaydı kültür merkezinde film bedava, diye bir satır yerleştirirdi o çok bilindik şiirine.

Evet, tekrar tekrar belirtmekte yarar var. Artık kültür merkezlerinde güzel filmler de bedava! Lütfen bunu göz ardı etmeyin. Arayın araştırın ve kendinize en uygun festivali bulup gidin bedava ya da makul fiyatlara film izleyin. Mümkünse festival seyircisi ağırlığı takınarak…

Çünkü bir Alman filmi olan Asta Upset’ de de söylediği gibi, hayatta kalan tek zevk artık festivallerden ibaret.

|| Editör kimdir?

Editör
Bizim Semaver Editörü Haberleriniz için haber@bizimsemaver.com, yazı ve şiirleriniz için yazi@bizimsemaver.com adreslerinden bize ulaşın.

Yorum yaz

Yukarı Git